Толсти Врх (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Толсти Врх
Tolsti Vrh
Толсти Врх is located in Slovenia
Толсти Врх
Толсти Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′26.4″N 14°49′37.8″E / 46.107333° СГШ; 14.827167° ИГД / 46.107333; 14.827167
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна0,97 км2 (0,37 ми2)
Надм. вис.&10000000000000444100000444,1 м
Население (2020)
 • Вкупно25
 • Густина26/км2 (67/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1252

Толсти Врх (словенечки: Tolsti Vrh) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.