Странски Врх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Странски Врх
Stranski Vrh
Поглед на Странски Врх
Странски Врх is located in Slovenia
Странски Врх
Странски Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′53.5″N 14°58′57.6″E / 46.064861° СГШ; 14.982667° ИГД / 46.064861; 14.982667
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна4,12 км2 (1,59 ми2)
Надм. вис.&10000000000000773100000773,1 м
Население (2020)
 • Вкупно53
 • Густина13/км2 (33/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1272

Странски Врх (словенечки: Stranski Vrh) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.