Прејди на содржината

Згорњи Лог

Од Википедија — слободната енциклопедија
Згорњи Лог
Zgornji Log
Згорњи Лог is located in Slovenia
Згорњи Лог
Згорњи Лог
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′38.1″N 14°49′31.6″E / 46.077250° СГШ; 14.825444° ИГД / 46.077250; 14.825444
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,97 км2 (0,76 ми2)
Надм. вис.&10000000000000245800000245,8 м
Население (2020)
 • Вкупно149
 • Густина76/км2 (200/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1270

Згорњи Лог (словенечки: Zgornji Log) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.