Прејди на содржината

Велика Преска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велика Преска
Velika Preska
Поглед на Велика Преска
Велика Преска is located in Slovenia
Велика Преска
Велика Преска
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′35.1″N 14°57′43.2″E / 46.043083° СГШ; 14.962000° ИГД / 46.043083; 14.962000
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,76 км2 (0,68 ми2)
Надм. вис.&10000000000000788100000788,1 м
Население (2020)
 • Вкупно49
 • Густина28/км2 (72/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1272

Велика Преска (словенечки: Velika Preska) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.