Гобник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гобник
Gobnik
Гобник is located in Slovenia
Гобник
Гобник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′6.1″N 14°56′51.3″E / 46.001694° СГШ; 14.947583° ИГД / 46.001694; 14.947583
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,22 км2 (0,47 ми2)
Надм. вис.&10000000000000530000000530 м
Население (2020)
 • Вкупно135
 • Густина110/км2 (290/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1274

Гобник (словенечки: Gobnik) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.