Прејди на содржината

Сливна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сливна
Slivna
Поглед на Сливна
Сливна is located in Slovenia
Сливна
Сливна
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′21″N 14°48′56.2″E / 46.12250° СГШ; 14.815611° ИГД / 46.12250; 14.815611
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна3,47 км2 (1,34 ми2)
Надм. вис.&10000000000000626600000626,6 м
Население (2020)
 • Вкупно132
 • Густина38/км2 (99/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1252

Сливна (словенечки: Slivna) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.

Долното маало на селото се смета за географски центар на Словенија.

Наводи[уреди | уреди извор]