Креснице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Креснице
Kresnice
Поглед на Креснице
Креснице is located in Slovenia
Креснице
Креснице
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′1.1″N 14°47′25.2″E / 46.100306° СГШ; 14.790333° ИГД / 46.100306; 14.790333
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна2,7 км2 (1,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000295100000295,1 м
Население (2020)
 • Вкупно732
 • Густина270/км2 (700/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1281

Креснице (словенечки: Kresnice) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.