Згорњи Хотич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Згорњи Хотич
Zgornji Hotič
Поглед на Згорњи Хотич
Згорњи Хотич is located in Slovenia
Згорњи Хотич
Згорњи Хотич
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°5′25.3″N 14°48′47.3″E / 46.090361° СГШ; 14.813139° ИГД / 46.090361; 14.813139
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,11 км2 (0,43 ми2)
Надм. вис.&10000000000000262300000262,3 м
Население (2020)
 • Вкупно293
 • Густина260/км2 (680/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1270

Згорњи Хотич (словенечки: Zgornji Hotič) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.