Јевница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јевница
Jevnica
Поглед на Јевница
Јевница is located in Slovenia
Јевница
Јевница
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′58.2″N 14°43′52.2″E / 46.082833° СГШ; 14.731167° ИГД / 46.082833; 14.731167
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,82 км2 (0,70 ми2)
Надм. вис.&10000000000000272699999272,7 м
Население (2020)
 • Вкупно427
 • Густина230/км2 (610/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1281

Јевница (словенечки: Jevnica) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.