Кленик (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кленик
Klenik
Поглед на Кленик
Кленик is located in Slovenia
Кленик
Кленик
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′15.9″N 14°50′49.9″E / 46.121083° СГШ; 14.847194° ИГД / 46.121083; 14.847194
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,16 км2 (0,45 ми2)
Надм. вис.&10000000000000548700000548,7 м
Население (2020)
 • Вкупно56
 • Густина48/км2 (130/ми2)
Часовен појасUTC+1

Кленик (словенечки: Klenik) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.