Прејди на содржината

Јеленска Ребер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јеленска Ребер
Jelenska Reber
Јеленска Ребер is located in Slovenia
Јеленска Ребер
Јеленска Ребер
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′20.2″N 15°0′43.7″E / 46.038944° СГШ; 15.012139° ИГД / 46.038944; 15.012139
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна0,76 км2 (0,29 ми2)
Надм. вис.&10000000000000750899999750,9 м
Население (2020)
 • Вкупно36
 • Густина47/км2 (120/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1273

Јеленска Ребер (словенечки: Jelenska Reber) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.