Камни Врх (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Камни Врх
Kamni Vrh
Камни Врх is located in Slovenia
Камни Врх
Камни Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′45″N 14°56′40.1″E / 45.99583° СГШ; 14.944472° ИГД / 45.99583; 14.944472
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,2 км2 (0,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000473600000473,6 м
Население (2020)
 • Вкупно48
 • Густина40/км2 (100/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1274

Камни Врх (словенечки: Kamni Vrh) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.