Загорица (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Загорица
Zagorica
Skyline of Загорица
Загорица is located in Slovenia
Загорица
Загорица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′22.1″N 14°51′0.3″E / 46.056139° СГШ; 14.850083° ИГД / 46.056139; 14.850083
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна0,24 км2 (0,09 ми2)
Надм. вис.&10000000000000261800000261,8 м
Население (2020)
 • Вкупно36
 • Густина150/км2 (390/ми2)
Часовен појасUTC+1

Загорица (словенечки: Zagorica) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.