Берињек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Берињек
Berinjek
Берињек is located in Slovenia
Берињек
Берињек
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′2.4″N 15°1′50.7″E / 46.034000° СГШ; 15.030750° ИГД / 46.034000; 15.030750
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,3 км2 (0,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000742799999742,8 м
Население (2020)
 • Вкупно9
 • Густина6,9/км2 (18/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1273

Берињек (словенечки: Berinjek) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.