Маголник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маголник
Magolnik
Маголник is located in Slovenia
Маголник
Маголник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′22.4″N 15°3′15.4″E / 46.056222° СГШ; 15.054278° ИГД / 46.056222; 15.054278
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна0,49 км2 (0,19 ми2)
Надм. вис.&10000000000000656500000656,5 м
Население (2020)
 • Вкупно25
 • Густина51/км2 (130/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1414

Маголник (словенечки: Magolnik) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.