Вернек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вернек
Vernek
Поглед на Вернек
Вернек is located in Slovenia
Вернек
Вернек
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′19.6″N 14°47′33″E / 46.105444° СГШ; 14.79250° ИГД / 46.105444; 14.79250
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,19 км2 (0,46 ми2)
Надм. вис.&10000000000000252099999252,1 м
Население (2020)
 • Вкупно56
 • Густина47/км2 (120/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1281

Вернек (словенечки: Vernek) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.