Горње Равне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горње Равне
Gornje Ravne
Горње Равне is located in Slovenia
Горње Равне
Горње Равне
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′6.9″N 14°59′36.7″E / 45.968583° СГШ; 14.993528° ИГД / 45.968583; 14.993528
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,83 км2 (0,71 ми2)
Надм. вис.&10000000000000381899999381,9 м
Население (2020)
 • Вкупно21
 • Густина11/км2 (30/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1274

Горње Равне (словенечки: Gornje Ravne) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.