Велики Врх кај Литија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Велики Врх кај Литија
Veliki Vrh pri Litiji
Велики Врх кај Литија is located in Slovenia
Велики Врх кај Литија
Велики Врх кај Литија
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′52.6″N 14°48′10.4″E / 46.064611° СГШ; 14.802889° ИГД / 46.064611; 14.802889
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна3,04 км2 (1,17 ми2)
Надм. вис.&10000000000000419199999419,2 м
Население (2020)
 • Вкупно166
 • Густина55/км2 (140/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1270

Велики Врх кај Литија (словенечки: Veliki Vrh pri Litiji) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.