Подпеч под Скала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Подпеч под Скала
Podpeč pod Skalo
Подпеч под Скала is located in Slovenia
Подпеч под Скала
Подпеч под Скала
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′17.4″N 14°57′51.2″E / 46.021500° СГШ; 14.964222° ИГД / 46.021500; 14.964222
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна0,75 км2 (0,29 ми2)
Надм. вис.&10000000000000492199999492,2 м
Население (2020)
 • Вкупно23
 • Густина31/км2 (79/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1274

Подпеч под Скала (словенечки: Podpeč pod Skalo) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.