Зглавница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зглавница
Zglavnica
Skyline of Зглавница
Зглавница is located in Slovenia
Зглавница
Зглавница
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′42.5″N 14°56′51.6″E / 46.045139° СГШ; 14.947667° ИГД / 46.045139; 14.947667
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна2,79 км2 (1,08 ми2)
Надм. вис.&10000000000000703799999703,8 м
Население (2020)
 • Вкупно33
 • Густина12/км2 (31/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1272

Зглавница (словенечки: Zglavnica) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.