Превале (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Превале
Prevale
Превале is located in Slovenia
Превале
Превале
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′18.4″N 15°0′29.3″E / 46.021778° СГШ; 15.008139° ИГД / 46.021778; 15.008139
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,03 км2 (0,40 ми2)
Надм. вис.&10000000000000669600000669,6 м
Население (2020)
 • Вкупно12
 • Густина12/км2 (30/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1273

Превале (словенечки: Prevale) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.