Долго Брдо (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долго Брдо
Dolgo Brdo
Долго Брдо is located in Slovenia
Долго Брдо
Долго Брдо
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′56.7″N 14°55′38.5″E / 46.049083° СГШ; 14.927361° ИГД / 46.049083; 14.927361
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна2,44 км2 (0,94 ми2)
Надм. вис.&10000000000000753299999753,3 м
Население (2020)
 • Вкупно29
 • Густина12/км2 (31/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1272

Долго Брдо (словенечки: Dolgo Brdo) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.