Печице (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Печице
Pečice
Skyline of Печице
Печице is located in Slovenia
Печице
Печице
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′57.1″N 15°1′36.1″E / 45.982528° СГШ; 15.026694° ИГД / 45.982528; 15.026694
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна0,83 км2 (0,32 ми2)
Надм. вис.&10000000000000394500000394,5 м
Население (2020)
 • Вкупно25
 • Густина30/км2 (78/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1274

Печице (словенечки: Pečice) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.