Кал кај Доле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кал кај Доле
Kal pri Dolah
Кал кај Доле is located in Slovenia
Кал кај Доле
Кал кај Доле
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′1.8″N 15°1′20″E / 46.033833° СГШ; 15.02222° ИГД / 46.033833; 15.02222
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна0,39 км2 (0,15 ми2)
Надм. вис.&10000000000000747100000747,1 м
Население (2020)
 • Вкупно44
 • Густина110/км2 (290/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1273

Кал кај Доле (словенечки: Kal pri Dolah) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.