Худе Равне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Худе Равне
Hude Ravne
Худе Равне is located in Slovenia
Худе Равне
Худе Равне
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′36.2″N 15°2′3″E / 46.010056° СГШ; 15.03417° ИГД / 46.010056; 15.03417
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна3,18 км2 (1,23 ми2)
Надм. вис.&10000000000000522899999522,9 м
Население (2020)
 • Вкупно16
 • Густина5,0/км2 (13/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1273

Худе Равне (словенечки: Hude Ravne) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.