Прелесје (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прелесје
Prelesje
Поглед на Прелесје
Прелесје is located in Slovenia
Прелесје
Прелесје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′55.2″N 15°4′27.4″E / 46.032000° СГШ; 15.074278° ИГД / 46.032000; 15.074278
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,6 км2 (0,6 ми2)
Надм. вис.&10000000000000774600000774,6 м
Население (2020)
 • Вкупно28
 • Густина18/км2 (45/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1273

Прелесје (словенечки: Prelesje) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.