Чепље (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чепље
Čeplje
Чепље is located in Slovenia
Чепље
Чепље
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′22.9″N 14°59′27.9″E / 46.023028° СГШ; 14.991083° ИГД / 46.023028; 14.991083
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна0,72 км2 (0,28 ми2)
Надм. вис.&10000000000000610899999610,9 м
Население (2020)
 • Вкупно10
 • Густина14/км2 (36/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1273

Чепље (словенечки: Čeplje) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.