Габрска Гора (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Габрска Гора
Gabrska Gora
Габрска Гора is located in Slovenia
Габрска Гора
Габрска Гора
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′12.7″N 14°57′44.3″E / 45.986861° СГШ; 14.962306° ИГД / 45.986861; 14.962306
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна2,2 км2 (0,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000420100000420,1 м
Население (2020)
 • Вкупно59
 • Густина27/км2 (69/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1274

Габрска Гора (словенечки: Gabrska Gora) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.