Јесење (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јесење
Jesenje
Јесење is located in Slovenia
Јесење
Јесење
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′6.1″N 14°48′21.1″E / 46.101694° СГШ; 14.805861° ИГД / 46.101694; 14.805861
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна0,99 км2 (0,38 ми2)
Надм. вис.&10000000000000409000000409 м
Население (2020)
 • Вкупно111
 • Густина110/км2 (290/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1281

Јесење (словенечки: Jesenje) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.