Загозд (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Загозд
Zagozd
Загозд is located in Slovenia
Загозд
Загозд
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′54.6″N 15°2′0″E / 46.048500° СГШ; 15.03333° ИГД / 46.048500; 15.03333
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,76 км2 (0,68 ми2)
Надм. вис.&10000000000000746500000746,5 м
Население (2020)
 • Вкупно50
 • Густина28/км2 (74/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1273

Загозд (словенечки: Zagozd) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.