Леше (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Леше
Leše
Леше is located in Slovenia
Леше
Леше
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°5′57.1″N 14°53′3.7″E / 46.099194° СГШ; 14.884361° ИГД / 46.099194; 14.884361
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,61 км2 (0,62 ми2)
Надм. вис.&10000000000000471000000471 м
Население (2020)
 • Вкупно52
 • Густина32/км2 (84/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1282

Леше (словенечки: Leše) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.