Поток кај Ваче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поток кај Ваче
Potok pri Vačah
Skyline of Поток кај Ваче
Поток кај Ваче is located in Slovenia
Поток кај Ваче
Поток кај Ваче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′58.5″N 14°51′29.5″E / 46.116250° СГШ; 14.858194° ИГД / 46.116250; 14.858194
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна2,74 км2 (1,06 ми2)
Надм. вис.&10000000000000423100000423,1 м
Население (2020)
 • Вкупно92
 • Густина34/км2 (87/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1252

Поток кај Ваче (словенечки: Potok pri Vačah) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.