Јежевец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јежевец
Ježevec
Јежевец is located in Slovenia
Јежевец
Јежевец
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′27″N 15°5′22.2″E / 46.02417° СГШ; 15.089500° ИГД / 46.02417; 15.089500
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна0,66 км2 (0,25 ми2)
Надм. вис.&10000000000000706299999706,3 м
Население (2020)
 • Вкупно14
 • Густина21/км2 (55/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1273

Јежевец (словенечки: Ježevec) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.