Брезје кај Кумпоље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брезје кај Кумпоље
Brezje pri Kumpolju
Брезје кај Кумпоље is located in Slovenia
Брезје кај Кумпоље
Брезје кај Кумпоље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′47.4″N 14°59′40.5″E / 45.979833° СГШ; 14.994583° ИГД / 45.979833; 14.994583
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,04 км2 (0,40 ми2)
Надм. вис.&10000000000000384399999384,4 м
Население (2020)
 • Вкупно8
 • Густина7,7/км2 (20/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1274

Брезје кај Кумпоље (словенечки: Brezje pri Kumpolju) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.