Тлака (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тлака
Tlaka
Тлака is located in Slovenia
Тлака
Тлака
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′49″N 14°59′11.7″E / 45.98028° СГШ; 14.986583° ИГД / 45.98028; 14.986583
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,72 км2 (0,66 ми2)
Надм. вис.&10000000000000377899999377,9 м
Население (2020)
 • Вкупно34
 • Густина20/км2 (51/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1274

Тлака (словенечки: Tlaka) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.