Сопота (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сопота
Sopota
Сопота is located in Slovenia
Сопота
Сопота
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′34″N 15°2′49″E / 46.05944° СГШ; 15.04694° ИГД / 46.05944; 15.04694
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,04 км2 (0,40 ми2)
Надм. вис.&10000000000000543899999543,9 м
Население (2020)
 • Вкупно17
 • Густина16/км2 (42/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1414

Сопота (словенечки: Sopota) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.