Голишче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голишче
Golišče
Голишче is located in Slovenia
Голишче
Голишче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′17″N 14°46′31.6″E / 46.07139° СГШ; 14.775444° ИГД / 46.07139; 14.775444
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна5,83 км2 (2,25 ми2)
Надм. вис.&10000000000000639600000639,6 м
Население (2020)
 • Вкупно261
 • Густина45/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1281

Голишче (словенечки: Golišče) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.