Моравче кај Габровка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Моравче кај Габровка
Moravče pri Gabrovki
Skyline of Моравче кај Габровка
Моравче кај Габровка is located in Slovenia
Моравче кај Габровка
Моравче кај Габровка
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′14.8″N 14°57′31.7″E / 46.004111° СГШ; 14.958806° ИГД / 46.004111; 14.958806
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна2,81 км2 (1,08 ми2)
Надм. вис.&10000000000000473199999473,2 м
Население (2020)
 • Вкупно216
 • Густина77/км2 (200/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1274

Моравче кај Габровка (словенечки: Moravče pri Gabrovki) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.