Кланец кај Габровка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кланец кај Габровка
Klanec pri Gabrovki
Skyline of Кланец кај Габровка
Кланец кај Габровка is located in Slovenia
Кланец кај Габровка
Кланец кај Габровка
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′57.7″N 14°58′47″E / 45.999361° СГШ; 14.97972° ИГД / 45.999361; 14.97972
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,16 км2 (0,45 ми2)
Надм. вис.&10000000000000378699999378,7 м
Население (2020)
 • Вкупно34
 • Густина29/км2 (76/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1274

Кланец кај Габровка (словенечки: Klanec pri Gabrovki) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.