Боровак кај Полшник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Боровак кај Полшник
Borovak pri Polšniku
Skyline of Боровак кај Полшник
Боровак кај Полшник is located in Slovenia
Боровак кај Полшник
Боровак кај Полшник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′44.8″N 14°58′15.8″E / 46.045778° СГШ; 14.971056° ИГД / 46.045778; 14.971056
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,27 км2 (0,49 ми2)
Надм. вис.&10000000000000749700000749,7 м
Население (2020)
 • Вкупно16
 • Густина13/км2 (33/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1272

Боровак кај Полшник (словенечки: Borovak pri Polšniku) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.