Доле кај Литија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Доле кај Литија
Dole pri Litiji
Skyline of Доле кај Литија
Доле кај Литија is located in Slovenia
Доле кај Литија
Доле кај Литија
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′47.2″N 15°1′19.5″E / 46.029778° СГШ; 15.022083° ИГД / 46.029778; 15.022083
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна2,25 км2 (0,87 ми2)
Надм. вис.&10000000000000676000000676 м
Население (2020)
 • Вкупно95
 • Густина42/км2 (110/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1273

Доле кај Литија (словенечки: Dole pri Litiji) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.