Литија

Координати: 46°3′23.3″N 14°49′49.1″E / 46.056472° СГШ; 14.830306° ИГД / 46.056472; 14.830306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Литија
Litija
Поглед на Литија
Грб на Литија
Литија is located in Slovenia
Литија
Литија
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′23.3″N 14°49′49.1″E / 46.056472° СГШ; 14.830306° ИГД / 46.056472; 14.830306
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна5,3 км2 (2,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000238199999238,2 м
Население (2020)
 • Вкупно6.673
 • Густина1,300/км2 (3,300/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1270
Рег. таб.LJ

Литија (словенечки: Litija) — град во Средна Словенија. Градот е центар на општината Литија. Се наоѓа во долината на реката Сава, источно од главниот град Љубљана, во историскиот регион Горењска. Градот сега е вклучен во Засавскиот статистички регион.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Литија се разви како трговска станица меѓу Трст, Љубљана и Хрватска. Градот добил пазарни права во 14 век. Во римско време рударството се развило во Литија и останало еден од примарните извори на приход до 1965 година, кога најголемиот од рудниците бил затворен. Во 1849 година австриската јужна железница се проширила до Литија и ја зајакнала нејзината економија значително. Поштата во градот била отворена во декември 1852 година.[2]

Црква[уреди | уреди извор]

Црквата Свети Никола

Парохиската црква во населбата е посветена на Свети Никола и припаѓа на Римокатоличката надбискупија Љубљана. Сегашната црква е изградена во 1884 година, а проширена во 1997 година.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. E-občina. „Občina Litija“. www.litija.si (словенечки). Посетено на 2021-11-28.
  2. Savnik, Roman, ed. 1971. Krajevni leksikon Slovenije, vol. 2. Ljubljana: Državna založba Slovenije, pp. 270–272.
  3. „RKD.SITULA.ORG“. rkd.situla.org. Посетено на 2021-11-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]