Прејди на содржината

Подшентјур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подшентјур
Podšentjur
Поглед на Подшентјур
Подшентјур is located in Slovenia
Подшентјур
Подшентјур
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′20.5″N 14°49′2.8″E / 46.072361° СГШ; 14.817444° ИГД / 46.072361; 14.817444
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна2,91 км2 (1,12 ми2)
Надм. вис.&10000000000000249800000249,8 м
Население (2020)
 • Вкупно134
 • Густина46/км2 (120/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1270

Подшентјур (словенечки: Podšentjur) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.