Вовше

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вовше
Vovše
Вовше is located in Slovenia
Вовше
Вовше
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′35.2″N 14°53′1.2″E / 46.126444° СГШ; 14.883667° ИГД / 46.126444; 14.883667
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,73 км2 (0,67 ми2)
Надм. вис.&10000000000000684799999684,8 м
Население (2020)
 • Вкупно23
 • Густина13/км2 (34/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1252

Вовше (словенечки: Vovše) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.