Прејди на содржината

Погоник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Погоник
Pogonik
Поглед на Погоник
Погоник is located in Slovenia
Погоник
Погоник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°5′4.3″N 14°49′29.2″E / 46.084528° СГШ; 14.824778° ИГД / 46.084528; 14.824778
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,2 км2 (0,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000268600000268,6 м
Население (2020)
 • Вкупно7
 • Густина5,8/км2 (15/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1270

Погоник (словенечки: Pogonik) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.