Ржишче (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ржишче
Ržišče
Поглед на Ржишче
Ржишче is located in Slovenia
Ржишче
Ржишче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′44.5″N 14°50′30.4″E / 46.112361° СГШ; 14.841778° ИГД / 46.112361; 14.841778
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна2,79 км2 (1,08 ми2)
Надм. вис.&10000000000000426699999426,7 м
Население (2020)
 • Вкупно74
 • Густина27/км2 (69/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1252

Ржишче (словенечки: Ržišče) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.