Хоховица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоховица
Hohovica
Хоховица is located in Slovenia
Хоховица
Хоховица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′34.3″N 14°57′39.6″E / 46.009528° СГШ; 14.961000° ИГД / 46.009528; 14.961000
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна0,58 км2 (0,22 ми2)
Надм. вис.&10000000000000423899999423,9 м
Население (2020)
 • Вкупно23
 • Густина40/км2 (100/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1274

Хоховица (словенечки: Hohovica) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.