Поновиче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поновиче
Ponoviče
Поглед на Поновиче
Поновиче is located in Slovenia
Поновиче
Поновиче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′41.2″N 14°51′55″E / 46.078111° СГШ; 14.86528° ИГД / 46.078111; 14.86528
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна5,07 км2 (1,96 ми2)
Надм. вис.&10000000000000235199999235,2 м
Население (2020)
 • Вкупно227
 • Густина45/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1282

Поновиче (словенечки: Ponoviče) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.