Лазе кај Ваче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лазе кај Ваче
Laze pri Vačah
Лазе кај Ваче is located in Slovenia
Лазе кај Ваче
Лазе кај Ваче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′7″N 14°52′35.2″E / 46.11861° СГШ; 14.876444° ИГД / 46.11861; 14.876444
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1 км2 (0,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000451100000451,1 м
Население (2020)
 • Вкупно33
 • Густина33/км2 (85/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1252

Лазе кај Ваче (словенечки: Laze pri Vačah) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.