Сава (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сава
Sava
Поглед на Сава
Сава is located in Slovenia
Сава
Сава
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°5′18.1″N 14°53′31.4″E / 46.088361° СГШ; 14.892056° ИГД / 46.088361; 14.892056
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,53 км2 (0,59 ми2)
Надм. вис.&10000000000000235900000235,9 м
Население (2020)
 • Вкупно285
 • Густина190/км2 (480/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1282

Сава (словенечки: Sava) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.